За родители
5 от най-добрите разговори на TED, които да гледате с децата си
Има много вдъхновяващи TED лекции за възрастни, но ако не споделяме някои от тях с децата си, те пропускат цялото забавление, контекст, знания и мотивация, които много от тях могат да предоставят. Някои лекции на TED се изнасят от деца или специално за деца и това е страхотно. Това обаче не е необходимо, за да направим конкретен разговор добър избор за споделяне с деца, така че съставихме списък с TED разговори, предназначени предимно за възрастни, които обаче можете да гледате заедно с децата си. Ще тръгнем на пътешествие на скука, разочарование, социална справедливост, измама и телесни функции. Но мислим, че най-доброто място да започнете е... с дете, което говори за това защо възрастните трябва да ги слушат повече.
Какво могат да научат възрастните от децата
12-годишната Адора Свитак изказва някои убедителни аргументи защо „ученето между възрастни и деца трябва да бъде реципрочно“. Ето описанието на тази беседа на Ted Talk от 2010 г. с послание, което е валидно и днес: „Детето чудо Адора Свитак казва, че светът се нуждае от „детско“ мислене: смели идеи, дива креативност и особено оптимизъм. Големите мечти на децата заслужават високи очаквания, казва тя, като се започне от желанието на възрастните да учат от децата, както и да преподават.“
Силата на интровертите
Този TED разговор от Сюзън Кейн през 2012 г. е валиден за интровертите, които обикновено живеят, учат и работят в свят, който цени екстровертността. За интровертните деца също е важно да знаят, че не са просто „срамежливи“. Ето официалното описание: „В култура, в която социалността и общителността се ценят преди всичко, може да бъде трудно, дори срамно, да си интроверт. Но, както Сюзън Кейн твърди в тази страстна беседа, интровертите носят необикновени таланти и способности на света и трябва да бъдат насърчавани и празнувани.“
Как скуката може да доведе до най-брилянтните ви идеи
Знаем, че е добре децата понякога да скучаят, за да си починат умовете им от постоянното забавление, което получават от играчки, екрани, братя и сестри и приятели. Но Мануш Зомороди ни дава – и нашите деца – истинското научно обяснение зад това защо скуката е толкова добра за нас и защо трябва активно да я търсим. Ето описанието на нейния TED разговор през 2017 г.: „Понякога имате ли най-креативните си идеи, докато сгъвате пране, миете чинии или не правите нищо конкретно? Това е така, защото когато тялото ви работи на автопилот, мозъкът ви е зает с формирането на нови невронни връзки, които свързват идеи и решават проблеми. Научете се да обичате да скучаете.“
Как разочарованието може да ни направи по-креативни
Ако нашите деца могат да станат по-креативни, като изпитат малко скука, представете си какво може да направи и за тях малко разочарование, смесено с това. Тим Харфорд ни разказва история за това как едно разочарование се е превърнало в музикален гений и това е добър урок за нашите деца за силата на постоянството. Ето описанието: „Предизвикателствата и проблемите могат да провалят творческия ви процес... или могат да ви направят по-креативни от всякога. В изненадващата история зад най-продавания соло албум за пиано на всички времена, Тим Харфорд може просто да ви убеди в предимствата да работите с малко бъркотия.“
Защо обичам страна, която някога ме предаде
Този разговор на TED от актьора на „Стар Трек“ Джордж Такей, записан през 2014 г. за неговото затваряне в японско-американски лагер за интернирани няколко десетилетия по-рано, е задължителен за гледане от всеки млад човек, който се интересува от история и социална справедливост (и деца които също не са). Докато разсъждава върху своя опит години по-късно, той казва, че е говорил с баща си, който му е предал тази мъдрост: „Нашата демокрация е народна демокрация и тя може да бъде толкова велика, колкото могат да бъдат хората, но също така е толкова погрешна, колкото хората са . Той ми каза, че американската демокрация е жизнено зависима от добрите хора, които ценят идеалите на нашата система и активно участват в процеса на правене на нашата демокрация работеща.“