Прилепът Хори Потър спечели конкурс за красота
Крилато създание от Орегон бе коронясано за тазгодишния победител в четвъртък в годишен конкурс за красота на прилепи, организиран от Бюрото за управление на земите, съобщава AP. На Хелоуин, който беше и последният ден от Международната седмица на прилепите, сив прилеп с бурна личност на име „Хори Потър“ (препратка към Хари Потър, бел. ред.) победи съперника си Лестат, прилеп с малки крака от Айдахо, във финалния кръг на състезанието. Той също така надмина голямоухия прилеп и много други.
Победата отбелязва третата поредна година, в която прилеп от Орегон заема първо място в състезанието. Миналата година „William ShakespEAR“, женски прилеп с големи уши от Таунсенд от Южен Орегон, взе титлата. През 2022 г. каньонски прилеп на име „Барбара“ също от Южен Орегон беше обявен за победител.
Федералната агенция провежда състезанието от 2019 г., за да повиши осведомеността за екологичното значение на животното. Прилепите са част от диви популации, живеещи на обществени земи, и са снимани от служители на агенцията. Белите прилепи са известни с бързия си полет и се увиват в собствените си опашки, за да имитират листа и да се скрият от хищници, каза агенцията. Поради този атрибут, той изчисли, че Хори Потър ще бъде „перфектният кандидат за търсач в тазгодишния отбор по куидич“, имайки предвид играта в Хари Потър, която се играе с летящи метли.
Ема Бъск, която е фотографирала Хори Потър, каза, че прилепите играят ключова роля в околната среда, като се хранят с насекоми и опрашват цветя и плодове. Тези летящи бозайници обаче все по-често се сблъскват със заплахите от загуба на местообитания, болести и светлинно замърсяване и редовно са погрешно възприемани като страховити преносители на болести, отбеляза тя.
По думите ѝ по-малко от 1 процент от всички популации на прилепи действително са носители на бяс, а предаването на болестта от прилеп на човек всъщност е много слабо.
Вижте още:
- Прилепите
- Защо прилепите спят надолу с главата?
- Прилепи се заселиха в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“