Как да научим котето да използва тоалетната си
Да научим котката си да ходи до котешката тоалетна е много важно, сигурно се досещате защо... Но не е и чак толкова лесно, особено ако изпуснем момента. Затова сега ви предлагаме да прочетете няколко бързи съвета за това как да научите домашния си любимец да ползва тоалетната докато е време. Ако осиновявате котка от развъдник, тя трябва да е поне на 3 месеца. На тази възраст котенцата вече знаят как да отидат до тоалетната си. Ако сте взели животно на улицата или сте го осиновили от приятел, тогава можете да тренирате своя домашен любимец не по-рано от 1-месечна възраст. В този случай ветеринарният лекар ще ви помогне да определите приблизителната възраст. До този момент котенцата все още са твърде малки, просто ще им бъде неудобно да се катерят, дори ако има ниски страни. По-добре е животните на възраст под 1 месец да се държат в просторно заграждение, покрито с ветеринарни пелени.
Когато избирате котешка тоалетна, първо вземете предвид размера на вашия домашен любимец. И така, котенцата Мейн Куун са много по-големи от другите породи. Някои животни се губят в голям съд, стават нервни и не могат да си вършат работата. В допълнение, големите съдове често имат високи страни: много домашни любимци просто не могат да се изкачат над . В същото време тоалетните с високи страни спомагат за намаляване на количеството отпадъци, разпръснати из апартамента: котките са склонни да заравят екскрементите си. Това е заложено в природата, така че е невъзможно да ги отучите от този навик. Добър вариант е съд с подвижни страни, които са извити навътре. Има два основни типа: отворени и затворени. Първите са универсални, често срещани. Те са удобни за чистене и смяна на пълнежа в тях, а самият дизайн не е обемист. Затворените са подходящи за срамежливи котета, както и за тези, които обичат активно да копаят. В допълнение, затворените дизайни са полезни, ако нямате възможност да поставите съда на много уединено място.
Има и тоалетни със и без повдигаща мрежа. От хигиенни съображения е по-добре да потърсите модел с мрежа, тъй като урината ще тече надолу и котето няма да изцапа лапите си. Но някои домашни любимци не харесват мрежата, защото ноктите им се захващат в нея, докато копаят. Възможно е да има дискомфорт и негативни преживявания от използването на таблата. Към избора на материал също трябва да се подхожда отговорно. Не вземайте твърде евтини: като правило те са изработени от нискокачествена пластмаса, която абсорбира миризми. Няма да спестите пари, тъй като ще трябва редовно да купувате нова тоалетна за вашия домашен любимец, тъй като котките са доста гнусливи животни. Бъдете готови, че може да ви трябват две. Някои котки предпочитат да уринират в една кутия за отпадъци и да акат в друга. Ако живеете в къща или апартамент на няколко етажа, на всеки етаж трябва да има котешка тоалетна. И разбира се, ако имате повече от един домашен любимец, всеки трябва да има собствена кутия за отпадъци.
Ако котето дойде при вас от друго семейство, където е живяла майката котка, най-вероятно тя вече е направила всичко за вас. В този случай просто ще трябва да покажете тоалетната на новия си домашен любимец. Ако не, ще трябва да действате сами. На домашния любимец трябва да се покаже мястото на бъдещата му тоалетна. Поставете котето в кутията за отпадъци, наблюдавайте го и го оставете да свикне с миризмата. Ако домашният любимец е легнал, оставете го да легне, няма нищо лошо в това. Както и факта, че котето няма да уринира веднага. След всяко хранене поставяйте котето в кутията за отпадъци. След сън и игри, ако е минало много време от последното ходене до тоалетната също. Ако забележите, че животното е седнало някъде, сякаш иска да се изхожда, занесете го. Бъдете търпеливи: някои котенца разбират защо е необходима кутия за отпадъци почти мигновено, докато други изискват малко повече внимание и напомняния.
Ако не искате да предизвиквате негативни асоциации, свързани с кутията за отпадъци у вашия домашен любимец, не трябва да правите следното.
- Наказвате вашия домашен любимец. Ако котето отиде до тоалетната на място, различно от кутията за отпадъци, не трябва да крещите на животното, да го мушкате с носа му или дори да го удряте. Домашният любимец няма да разбере, че е пропуснал, ще си помисли, че му се карат за самия физиологичен акт. Това е стресиращо, котето може да започне да се крие и да се изхожда на уединени места.
- Насилствено държите животното в тоалетната. Ако поставите коте в тоалетната и то избяга оттам, не трябва да го спирате, докато не се облекчи. Домашният любимец може да започне да възприема кутията за отпадъци по негативен начин и като цяло да откаже да влезе в нея.
- Измивате тоалетната с продукти, на които котките не могат да понасят миризмата: лимонов сок, амоняк, оцет, етерични масла. Поради това понякога котенцата започват да избягват тоалетната си. Използвайте продукти с неутрален аромат или обикновен сапун за пране, за да почистите тавата.
Има моменти, когато правите всичко както трябва, но вашият домашен любимец активно игнорира гърнето. Може да има много причини: от неправилно избрано място за тоалетна до заболявания на домашния любимец. Опитайте следното.
- Пренаредете тоалетната. Поставете котешката тоалетна там, където вашият домашен любимец най-често се изхожда. Може би той сам е избрал удобен ъгъл, където му е най-удобно. Или просто изберете по-уединено място.
- Сменете пълнителя. Котето може просто да не хареса опцията, която сте му купили. Експериментирайте, като опитате различни формулировки и размери на гранулите.
- Сменете съда. Може би вашият домашен любимец не харесва самата тоалетна тя е твърде малка за него или, обратно, твърде голяма. Ако имате модел с мрежа, наблюдавайте котето по време на зариването: забиването на нокти в мрежата може да причини дискомфорт.
- Заведете вашия домашен любимец на ветеринар. Често със своите „грешки“ животните се опитват да привлекат вниманието на стопаните си. Като правило, когато отказват тоалетната проблемите са свързани със заболявания на пикочните пътища, диария или запек. В този случай котето започва да свързва тоалетната с болка и дискомфорт.
Снимка: Юрий Сидоренко from Pixabay
Вижте още:
- Да, котките също харесват да играят на „донеси“ и е важно да играете с тях
- Пет съвета, които ще ви помогнат да направите котката си живееща на закрито по-щастлива
- Петнадесет правила, които всяка котка трябва да спазва
- 7 популярни мита за грижата за котките, в които е опасно да се вярва