За родители

Начало | За родители | Психически здравите деца имат родители, които правят тези 7 неща

Психически здравите деца имат родители, които правят тези 7 неща

Аз детето | 2023-11-07

Психически здравите деца имат родители, които правят тези 7 неща

„Те са просто деца; те нямат причина да бъдат депресирани. Това е нещо, което чувам често като детски психолог. Въпреки това, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), 1 от 5 деца има увреждащо психично разстройство. И 50% от всички психични заболявания през целия живот всъщност започват преди 14-годишна възраст.  Знаем също, че тези числа за съжаление са по-високи за расово и етнически различни деца или деца, които са част от LGBTQ общността. Ето защо в On Our Sleeves, националното движение за психично здраве на децата, ние насърчаваме всеки възрастен с дете в живота си да се срещне с тези деца и да нормализира разговора за нашите мисли, емоции и преживявания всеки ден.
 
Също така е възможно да насърчите психичното здраве и благосъстоянието на вашите деца чрез ежедневни навици. Ето как да им помогнете да процъфтяват, докато се развиват, както и как да разберете кога да потърсите допълнителна помощ от професионалист. Вероятно вече знаете някои от здравословните навици, от които детето ви се нуждае, за да бъде физическо здраво. По същия начин има няколко ежедневни навика, които можете да опитате, за да поддържате тяхното психично здраве.
 
1. Поддържайте рутините последователни
 
Забелязали ли сте как детето ви иска да гледа един и същи филм отново и отново? Това е така, защото децата обичат повторението. Повторението им дава усещане за контрол, защото знаят какво да очакват. Ето защо рутините са толкова полезни за поведението и психичното здраве на детето.  За малките деца може да е полезно да разполагате с визуални изображения на своите процедури, така че да имат напомняне какво да правят. Например, покажете снимки на дете, което си мие зъбите, облича се, закусва и т. н. за сутрешната рутина. За по-големите деца това може да бъде списък с времена, така че да знаят кога трябва да излязат навън или кога е време за гасене на лампите.
 
2. Създайте график заедно
 
По същия начин като рутинните, графиците също ще намалят борбите за власт и ще изградят независимост, като помагат на децата да знаят какво да очакват - и кога.  Помислете за поддържането на последователно време за лягане, хранене, домашна работа и време за игра всеки ден. Създаването на вашите семейни графици с помощта на децата ви също може да помогне много, особено когато пораснат.
 
3. Създайте време за ежедневна грижа за себе си
 
Когато създавате ежедневните графици на вашето семейство, не забравяйте да добавите време за себе си. Децата имат нужда от време, за да се отпуснат, точно както възрастните. Отделяйте време и за себе си – децата учат, като ни гледат! Грижата за себе си изглежда различно за всеки, но можете да насърчите децата си да опитат неща като разходка, медитация, упражнения за дълбоко дишане, готвене, печене, пускане на музика или изкуства и занаяти.
 
4. Насърчавайте забавлението
 
Не забравяйте да отделите време за забавни дейности. Знаем, че да останем активни и да правим неща, които ни харесват, е едно от най-добрите неща, които можем да направим за психичното си здраве. Страхотно е децата да участват в спорт, клубове или хобита, които им харесват.  Също така е добре да имате време за семейни дейности, дори ако това, което правите заедно, се променя от седмица на седмица. Това може да е отличен момент да позволите на детето си да има глас в семейството. Това може да изглежда като да оставите детето си да избере дейността за игра и да следвате неговото ръководство. За по-големите деца ги попитайте какви неща искат да правите като семейство. След това измислете начини да включите някои от тези дейности в свободното си време.
 
5. Научете емоционална регулация
 
Точно както учим децата на цветове, цифри и букви, трябва да ги научим и на техните емоции. Започнете, като просто ги научите на думи за емоции и как се чувстват различните емоции в телата им. Например, „Изглежда, че си ядосан, защото юмруците ти са свити и лицето ти е червено. Ядосан ли си?“ Можете също така да говорите за това как се чувства тялото ви с различни емоции: „Мога да кажа, че съм нервен, защото стомахът ми се чувства странно и краката ми са малко треперещи.“ След това можете да обсъдите как най-добре да се справите с тези емоции. Запомнете, нито една емоция не е добра или лоша. Нашата работа е да потвърдим техните емоции и след това да обсъдим как най-добре да реагираме на това как се чувстват. Да говорите за вашите лични емоции и как се справяте с тях е отличен начин за тях да се научат!
 
6. Настройте се на самостоятелен разговор
 
Нашите мисли влияят на това как се чувстваме и как се държим. Като възрастни, ние можем да помогнем на нашите деца да забележат и да предизвикат негативния си говор или неточни възприятия за света. Например, хванете ги, когато казват неща като „Не мога да направя това“ или „Никой не ме харесва“. Внимателно им помогнете да намерят доказателства за и против тези мисли и след това създайте нова мисъл, която е по-точна.  Лесен начин да им помогнете да практикуват навици за положително мислене е като култивирате благодарност. Например, на вечеря всеки член на семейството може да сподели нещо, за което е благодарен и нещо, с което се гордее от този ден.
 
7. Насърчавайте социалните връзки
 
Принадлежността към общността, социалната подкрепа и доверието в другите са свързани с положителното психично здраве. Насърчавайте детето си да създаде мрежа от хора в училище, във вашата общност, със съседите и семейството. Можете също така да насърчавате добротата към другите, което знаем, че може да бъде положителен начин за изграждане на здрави взаимоотношения.
 
Кога да потърсите професионална помощ 
 
Точно както някои хора се разболяват физически въпреки най-добрите здравословни навици, вашето дете все още може да изпитва проблеми с психичното здраве.  Обърнете внимание, ако детето ви внезапно изпита някой от следните признаци и симптоми:  
  • Губи интерес към любимите си неща 
  • Не се интересува от общуване 
  • Преживява драматични промени в настроението 
  • Промени в апетита 
  • Затруднено заспиване 
  • Не може да се съсредоточи или да остане мотивирано 
Ако тези промени пречат на ежедневния живот или ако се случват през повечето дни за повече от две седмици, може би е време да потърсите професионална помощ. Говорете с педиатъра или училището на вашето дете относно вашите притеснения или се свържете с лицензиран специалист по психично здраве. Запишете какво сте наблюдавали, включително конкретни примери, ако можете.
 
Потърсете незабавна помощ, ако забележите признаци на самонараняване или суицидни мисли в детето си.


Коментари
0 коментара
Коментирай
Име*
Фамилия
Възраст
Град