важните неща
Пет прости и ефективни съвета за киберсигурност за малки и големи
От деца до пенсионери, никой не е застрахован от киберпрестъпници. И ако винаги поставяте киберсигурността на изчакване, защото всичко изглежда толкова плашещо, нашите пет прости съвета са само билетът. Всеки от тях значително ще подобри защитата ви срещу най-често срещаните киберзаплахи. С помощта на www.kaspersky.com създаваме тази публикация като част от глобалната информационна кампания #ThinkTwice на ИНТЕРПОЛ, за да повишим осведомеността за основните вектори на киберпрестъпления плюс прости, но ефективни начини за противодействие на тях.
Автоматизирайте вашите пароли
Направете всичките си пароли както за уебсайтове, така и за приложения достатъчно дълги (поне 12 знака) и уникални (т. е. никога не ги използвайте за повече от едно място). Никой не може да измисли и запомни толкова много пароли, така че използвайте мениджър на пароли, за да ги създавате, съхранявате и въвеждате. Ще трябва само да измислите и запомните само една (дълга!) основна парола за него; всичко останало – от генерирането до въвеждането на пароли – ще се извърши автоматично.
Имайте предвид: трябва да инсталирате мениджъра на пароли на всичките си устройства, за да въвеждате пароли лесно и безопасно навсякъде. Данните ще бъдат синхронизирани на всички ваши устройства. Така че, след като запазите парола на вашия смартфон, ще можете автоматично да я въведете на вашия компютър и обратно.
Професионално ниво: за максимална сигурност деактивирайте биометричното влизане в мениджъра на пароли — по този начин ще трябва да въвеждате основната парола всеки път, когато използвате приложението, но никой няма да има достъп до всичките ви данни, без да знае основната парола ( не го пишете на лепяща бележка, между другото).
Активиране на двойна проверка
Двойната проверка или двуфакторното удостоверяване ви предпазва от кражби на пароли – хакери, които проникват във вашите акаунти, използвайки изтекли идентификационни данни. Освен паролата, те ще трябва да въведат еднократен код, изпратен ви чрез текстово съобщение или приложение за удостоверяване. Навсякъде, където вашите данни са дори малко поверителни (социални мрежи, месинджъри, държавни услуги, имейл), препоръчваме да активирате 2FA в настройките, ако са налични.
Имайте предвид: Обикновено има избор как да получите еднократни кодове: чрез имейл или текстово съобщение или като ги генерирате в специално приложение за удостоверяване на вашия смартфон. От тези методи най-безопасният е последният; следват кодовете чрез текст (те могат да бъдат прихванати), а най-малко сигурната опция е кодовете чрез имейл.
Проверете отново връзките и прикачените файлове
Никога не следвайте връзки и не отваряйте файлове, изпратени чрез месинджър или имейл, ако не разпознавате подателя или не очаквате никакви съобщения. Ако приятел, колега или познат ви напише съобщение, но то изглежда дори малко странно, обадете му се или отговорете по друг комуникационен канал, за да сте сигурни, че това наистина е той, а не измамник.
Имайте предвид: използвайте два слоя защита! Първият слой е вашата бдителност; второто е цялостно решение за сигурност. Това ще ви предпази от фишинг сайтове, които искат да извлекат пароли и пари, както и ще спре злонамерения софтуер. Между другото, ако съобщение или уебсайт ви помоли да изключите антивирусната си програма – в 99% от случаите това е опит да ви заразят.
Професионално ниво: влизайте в имейл, банкови и други акаунти само от отметките на браузъра или чрез ръчно въвеждане на адреса и никога не отваряйте връзки в съобщения, имейли или известия — може да е фишинг.
Активирайте автоматичните актуализации
Това е, за да попречи на киберпрестъпниците да ви заразят чрез използване на грешки във вашата операционна система, браузър, офис приложения или друг софтуер. Всички те могат да се актуализират сами — просто трябва да не отлагате това действие, когато бъдете подканени да рестартирате програмата или компютъра.
Имайте предвид: понякога на уебсайтове се предлагат „актуализации“. Отивате на сайта, който казва, че трябва да актуализирате браузъра, видео плейъра или Windows — и ви кани да изтеглите актуализация на място. Това е трик да промъкнете вирус в устройството или компютъра си. Истинските подкани за актуализиране се появяват направо в менюто на приложението или като известия на операционната система.
Помислете два пъти, преди да споделите онлайн
Снимки, изпратени на непознат или сканирани документи, публикувани в социалните медии, могат да се върнат и да ви „ухапят“. Вие или членове на семейството може да станете жертва на изнудване или измамниците могат да използват такава информация, за да създадат убедително прикритие, за да измъкнат пари от вас или вашите приятели. Затова изпращайте и публикувайте само неща, които нямате нищо против да показвате извън дома си. Това, което се публикува онлайн, може да бъде много трудно, ако не и невъзможно, за премахване.
Имайте предвид: социалните мрежи и месинджърите имат настройки за поверителност, за да регулират видимостта на вашите публикации. Отидете там и променете възможно най-много настройки от „Видимо за всички“ на „Само за приятели“.