За родители

Начало | За родители | Как да научим децата за истинската стойност на парите? 6 финансови експерти споделят личния си опит!

Как да научим децата за истинската стойност на парите? 6 финансови експерти споделят личния си опит!

Аз детето | 2022-11-28

Как да научим децата за истинската стойност на парите? 6 финансови експерти споделят личния си опит!

Родителството е трудна работа – защото нека бъдем честни, ще оправим ли някога всичко? Измежду експертите, вашите приятели с деца и вашите собствени родители, всеки има съвет как да отглеждате децата си. И като се има предвид, че изследванията показват, че навиците на родителите се превръщат в навици на техните деца, родителите с радост ще приемем всеки съвет, който можем да получим! Така че не е изненада, че същите правила важат и за парите. Всъщност родителите ще имат най-голямо влияние върху това кои парични навици (добри или лоши) възприемат децата им. Невероятно, но вашите деца могат да схванат основните понятия за парите на 3-годишна възраст, а на 7-годишна възраст много от навиците им за пари вече са формирани.

Така че, за да ви помогнат да избегнете създаването на скъперник или прахосник, който не знае истинската цена на парите, събрахме най-добрите съвети от някои от любимите ни гурута на личните финанси за това как учат собствените си деца за парите.

Анди Хил (подкастър и „нинджа“ за лични финанси)

„Започнахме практика за домакинска работа и награди, когато Зоуи беше на 5. Всяка събота сутрин децата стават и имат три задължения, които трябва да свършат за семейството. И когато пораснат, задълженията стават по-трудни. След като свършат задълженията си, ние им даваме по един долар. След това тези пари се разделят на четири буркана – харчене, спестяване, инвестиране и даване.“ „Опитваме се да започнем да водим разговори със Зоуи отрано, защото искаме тя да се възползва от натрупването на лихви! И с буркана за даване тя взема натрупаните пари на всяко тримесечие и избира благотворителна организация, на която да дари тези пари (от набор от опции, които споделям с нея). И те получават млечен шейк, след като предадат своите дарения! Имахме наистина страхотни преживявания като семейство благодарение на тази практика.“

Адити Шекар (паричен експерт и финтех предприемач)

„Баща ми беше категоричен, че трябва да се науча да спестявам рано в живота си. Така че, когато за първи път започна да ми дава джобни, той ме накара да седна мирно и ми обясни стойността на спестяването. Но той не спря дотук! Той ме накара да го практикувам, като открих собствена спестовна сметка в нашата местна банка. За да е сигурен, че наистина сме го направили, баща ми явно правеше изчисления какво получаваме и какво харчим. „Все още си спомням колко се вълнувах, докато отивахме до банковия клон и вкарвахме парите в сметката ми. Бих носел тази разписка за баланс в портфейла си, сияещ от гордост и показващ на всеки, който би ме слушал! Благодарение на него никога не съм спирал да спестявам.“

Джо Саул-Сехи (подкастър и гуру по финансова грамотност)

„Научихме нашите близнаци за парите, използвайки поредица от игри. Когато бяха малки, играехме игри, фокусирани върху различни деноминации на пари и факта, че различните пари имат различна стойност. Всъщност една по-стара версия на Монополи научи децата ми, че числото на банкнотата има значение. Едно и пет не бяха едно и също. По-късно играхме на играта за комунални услуги, използвайки проста диаграма, за да следим сметките си за комунални услуги като семейство. Вместо къщата ни да бъде осветена като Дисниленд, когато се прибирам от работа (причината да започнем тази конкретна игра на първо място), и Ник, и Отъм безмилостно следяха да се уверят, че изключваме осветлението, когато излизаме от която и да е стая.“ „Въпреки че някои родители не харесваха големите суми, които доверявахме на децата си, аз бих казал обратното: никога не са ми поверявали повече от 10 долара, когато бях у дома, така че направих много големи грешки с парите в колежа по-късно, когато родителите ми не бяха с мен всеки ден. И двете ми деца направиха рано разточителни избори, но ги направиха, когато залогът беше малък. Доверете се на децата с паричните решения отрано и те ще изградят навици, които ще донесат дивиденти по-късно.“

Ели Мартинез (подкастър и автор на съвети за лични финанси)

„Дори преди да започнем да даваме джобни на дъщерите си, се опитахме да ги научим на бюджети, използвайки закуски, когато бяха на три и четири години. Когато вземахме хранителни стоки, всеки от тях имаше „бюджет за лека закуска“ или 5 долара, или по-малко. И докато бяхме заедно в магазина, преглеждахме избора, който имаха – една закуска за $5 или две за $5. Това не само беше добра практика по математика, но и ги научи да приоритизират това, което е важно за тях!“

Аманда Л. Гросман (съветник по лични финанси)

„Докато бях на семейно пътуване преди няколко години, дадох на племенницата и племенника си урок за бързи пари. Но не се опитвах да ги отегчавам с подробности за сложната лихва или спестяването на пари, вместо да ги харча лекомислено (и двете са важни!). Вместо това започнах с „можеш да имаш каквото пожелаеш в живота. Абсолютно всичко може да бъде твое. Просто не можете да си позволите да имате всичко по едно и също време. Ето защо трябва да се научите как да управлявате парите си. „След това ги попитах какво искат в момента и оттам успях да привлека вниманието им, като съсредоточих целия урок за пари (в този случай спестяване на минимум 10% от парите ви) около целите им.“

А’Шира Нелсън (дипломиран експерт-счетоводител и професионалист по бюджет)

„В моята къща научавате ABC, 123 и как да спестявате веднага щом се научите да говорите. Когато дъщеря ми навърши 1 година, започнахме да използваме нейната касичка. Когато печелеше пари за рождения си ден, ние ги добавяхме в нейната касичка и дори добавяхме към тях още допълнително. За мен беше важно да започне от малка, защото с порастването на дъщеря ми това вече ще ѝ бъде внушено. Сега тя е на 6 години и виждам, че тези парични уроци се отплащат!“

Мария Петрова (Умната майка)

Тя може да не е финансов експерт, но след този съвет може и да е майка на годината. След като децата на Шакета непрекъснато я молеха за повече пари и да имат собствени мобилни телефони тя направи най-умното нещо. Кара децата да вършат домашна работа от която ще получат пари за мечтания телефон, но като кандидатстват за нея. Говорим за действителни CV-та на децата за позиции като „Мениджър на кухня“, „Супервайзер на пералня“ и „Водеща домакиня“. И познай какво? Децата ѝ се съгласиха без проблем, даже приеха че играта е много интересна. Тя дори върна писмо за отказ на сина си, който не беше толкова квалифициран като по-малкия си брат.

Image by drobotdean on Freepik



Коментари
0 коментара
Коментирай
Име*
Фамилия
Възраст
Град