Тапиока ли? От какво се прави това?
Когато искате да си хапнете нещо сладко какво бихте си взели първо? Парче торта? Шоколад? Сладолед? А какво ще кажете за пудинг! Когато става дума за нещо сладко, купа с хубав пудинг със сигурност може да задоволи желанието ви. Предпочитате шоколад, ванилия или банан? А какво ще кажете за тапиока? Да – това също е вид пудинг, първоначално много популярен в САЩ, а днес вече и у нас. Опитвали ли сте го някога? А знаете ли от какво се прави? Толкова много въпроси на някои от които ще отговорим сега и отговорите са по-интересни, отколкото сте предполагали.
Може да разпознаете тапиоката като меки „перли“, които придават на тапиока пудинг уникален вкус и текстура, но какво точно е тапиоката? Тапиока не расте по дървета като плодове или в градини като зеленчуци. Тя е нишесте и е направено от корена на растение, чието научно наименование е Manihot esculenta. Това растение се намира в диво състояние в част от Южна Америка и Карибите, но днес се отглежда в цял свят. Основните производители на тапиока в света са Бразилия, Нигерия и Тайланд. Думата тапиока идва от южноамериканската тупинска дума – tipi`oka – която означава просто нишесте.
Нишестето пък се прави по следния начин. Корените на растенията им се третират за отстраняване на токсините, които се съдържат в тях със специални машини и препарати. След това нишестето се преработва в една от няколкото популярни форми: прах, люспи, пръчици или „перли“ с форма на топка. Вкусът на корена на растението е мек и сладък. Може да се консумира печена, варена, на пюре или пържена – всякак е вкусна. От корена на маниока се прави и брашно, което има широко приложение в готвенето и печивата. Ето и още няколко интересни факта:
- Това е безглутеново растение и често се използва вместо пшеница.
- Спомага за увеличаване на кръвообращението и броя на червените кръвни телца.
- Подобрява храносмилането и намалява холестерола.
- Засилва метаболитните дейности на тялото, защитава минералната плътност на костите, поддържа баланса на течностите в тялото.
- Препоръчва се висока консумация за болни от алцхаймер.
- Тапиоката е високо токсична и се консумира само правилно приготвена. Растението произвежда цианид, който е изключително отровно съединение за хората.
- Преработва се под формата на люспи, пръчици и перли.
- Богат източник на фибри, „добър“ холестерол и протеин. Съдържа витамин В, В6, фолиева киселина, желязо, манган, калций, мед и селен.
- Една чаша тапиока набавя 45% от дневния прием на въглехидрати.
- Тапиоката се използва както за отслабване, така и за здравословно наддаване на тегло, особено след заболяване, травма, операция или хранително разстройство.
- Богатството на витамин К, което съдържа, помага за добро психично здраве. Бори се със свободните радикали, които могат да причинят увреждане на мозъчните клетки.
Снимки: pixabay.com