важните неща
Четете етикета и внимавайте с бонбоните – някои съдържат опасен консервант!
Всички знаем, че бонбоните не са най-полезното нещо на света и всеки ни съветва да ги заменим с плодове. Но от време на време някой и друг любим шоколадов бонбон няма да навреди, нали? Особено ако четем етикета! Досадно е, но помнете, че е хубаво да четете етикетите на храни различни от плодове, зеленчуци, шунка и сирене. Защо ли? Защото някои от тях е добре да се избягват, защото понякога съдържат някои опасни вещества.
Така например на пазара масово се разпространяват бонбони с опасен консервант, като особено засегнати са малките населени места. Тези сладкиши, тип „маршмелоу“, които са любими на децата, могат да предизвикат алергични реакции, мигрена, затруднено дишане, тревожност, клинична депресия и дори тумори на щитовидната жлеза. По-известна като Е-102, съставката е изцяло изкуствена, няма аналог в природата и придава яркожълт цвят на сладкарските изделия. Тартразин се влага също в сухи супи, бульони, корнфлейкс, чипсове, снаксове и дори сладолед. В комбинация с Е-142 храните добиват яркозелен нюанс.
Тартразин се получава от въглищен катран – иначе казано от отпадъци от различни индустрии. Основният материал, необходим за получаване на добавката, са въглищата и въглищният катран. Тартразинът може да причини различни алергични реакции, особено при хора, страдащи от астма. Провокира астматични пристъпи при деца. Тартразинът повишава риска от появата на рак на щитовидната жлеза, от увреждане структурата или броя на хромозомите.
Като превантивна мярка вместо опасния оцветител производителите могат да ползват органични съединения, придаващи същия приятен жълт цвят, например бета-каротин. Опасните бонбони са произведени в Бразилия през декември 2023 г., т. е. от тях очевидно има широк внос. Още през 2020 г. български медии алармират за опасната храна – точно за тези бонбони, с призива предимно родителите да четат какво купуват на децата си.