Какво е светлинна година?
Всеки, който се интересува от космоса, планетите, звездите и всички други обекти, които се намират там или пък е чел някои от нашите статии, няма как да не е срещал израза „светлинна година“. Запомнете най-важното – въпреки името си, светлинна година не е мярка за време, а за разстояние. Всички сме свикнали да измерваме разстоянието в сантиметри, милиметри, километри, в зависимост от това колко голямо е разстоянието, което трябва да премерим. Знаем на колко сантиметра е равен например един метър, защото поне веднъж ни се е налагало да го използваме, било то и в училище. Същото е и с мили и километри – те са много хубави човешки мерки за разстояние. Когато обаче астрономите използват телескопи, за да наблюдават звездите и планетите, нещата са съвсем различни. Разстоянията между тези обекти и нас са огромни. Така например най-близката звезда до нашата планета (освен Слънцето) Проксима Кентавър се намира на 38 000 000 000 000 км. И това е най-близката звезда, представете си какво ли число би се получило ако изчислим разстоянието в километри на звезда, която е на милиарди пъти повече разстояние. Освен че би било много трудно за изчисление, не е никак практично. Никой, дори и най-умният и смел учен, не би искал да пише или говори за числа, които съдържат повече от 20 цифри. Ето затова за много дългите космически разстояния е измислена мерната единица светлинна година.
Най-общо казано светлинната година представлява разстоянието, което светлината изминава за една година във вакуум. Официално под „година“ се разбира, годината, която всички ние използваме и която се равнява на 365 дни и 6 часа. Сега нека ви представим нещата с още малко числа. Светлината пътува с 300 000 километра в секунда, което означава че за една година светлината може да измине 9 460 800 000 000 км. Това е едно огромно разстояние. Освен, че светлинната година ни помага по-лесно да пресметнем това разстояние, тя има и друга много важна задача. Чрез нея астрономите успяват да определят възрастта на звездите. Сега ще обясним как.
Да кажем, че една звезда е на 1 милион светлинни години от Земята. Светлината от тази звезда пътува към нас, но след като е на 1 милион светлинни години от нас, значи е минало и толкова време преди ние да видим тук тази светлина. Така звездата, която учените виждат през своите телескопи е изглеждала така преди 1 милион години, по този начин те разбират възрастта. Сложно е, но пък е доста интересно. Така например, ако нашето Слънце избухне, ние няма да разберем за тази експлозия веднага, а след 8 минути, докато тя стигне до нас, защото разстоянието между Слънцето и Земята е приблизително 8 светлинни минути.
Още нещо, което трябва да знаете за светлинната година е, че разстоянията между планетите в една звездна система обикновено се измерват в части от светлинната година. В светлинни години се измерват разстоянията между близките звезди, като например между звездите в един и същи спирален ръкав или кълбовиден звезден куп. Затова са създадени и няколко отделни единици:
Една кило-светлинна година е равна на хиляда светлинни години. Кило-светлинните години се използват обикновено за измерване на разстоянията между отделни райони на галактиката.
Една мега-светлинна година е равна на един милион светлинни години. Мега-светлинните години се използват за измерване на разстояния между съседни галактики или групи галактики.
Една гига-светлинна година е равна на един милиард светлинни години и това е една от най-големите единици за разстояние. Тя представлява около 1/13 от дължината на хоризонта на наблюдаемата вселена. В гига-светлинни години обикновено се измерват разстоянията между супергалактически структури от рода на купове квазари или Великата стена.
За по-нагледно сравнение на различни по порядък разстояния се използва времето, за което ги изминава светлината:
- разстоянието от Луната до Земята за 1,2 сек;
- диаметъра на Слънцето за 4 сек;
- разстоянието от Слънцето до Земята (означавано като 1 астрономическа единица) за 8,31 минути;
- диаметъра на Слънчевата система за 2,5 часа;
- разстоянието до най-близката звезда Проксима Кентавър за 4,22 години;
- разстоянието до центъра на нашата галактика – Млечен път – за 26 000 години;
- диаметъра на Млечния път за 100 000 години;
- разстоянието от Земята до ръба на наблюдаемата вселена 46 500 000 000 години.
Снимки: Az-deteto.bg и pixabay.com
Вижте още:
Кои са основните космически термини, които всеки трябва да знае?
Има ли край Вселената?
Елиана Георгиева, 34 г.,
Публикувано на 05.08.2016
Изомена съм!
Красимира Димитрова, 43 г.,
Публикувано на 25.08.2016
Благодаря на автора. Надявам се, децата да оценят полезната и интересна информация в тази статия. Но и да не забравят, че ние тук на Земята, не се ИзОмяваме, а изумяваме:)))..както порасналото дете в по-горния коментар е изразило емоциите си.
Юмит Юсеин, 15 г.,
Публикувано на 05.03.2017
Много информация в 1на статия :) Хареса ми !
Стилян Пенев, 1200 г.,
Публикувано на 29.01.2018
Аз направо го загръглям 10 трилиона
Стилян Пенев, 1200 г.,
Публикувано на 29.01.2018
яко