За родители
Как да разпознаем дали детето има хепатит и какво да правим след това
На 15 април Световната здравна организация (СЗО) съобщи за огнище на хепатит сред децата в Англия, а само след една седмица за още заболели и в други 11 страни от Европа. СЗО все още не е посочила точната причина за новия хепатит при деца на възраст от 1 до 17 години. Нито един от 169 случая не е имал хепатит A, B, C, D или E. Но 74 са имали аденовирус, 20 са имали коронавирус, а 19 са имали коинфекция с коронавирус и аденовирус. 17 деца се нуждаят от чернодробна трансплантация, а 1 дете почина. Но дали повечето от родителите знаят точно как да разпознаят хепатита и какво да правят ако имат съмнение за нещо такова? Важно е да се знае, така че прочетете!
Какво е хепатит
Хепатитът е възпаление на черния дроб, което уврежда и унищожава хепатоцитите: основните клетки на черния дроб, които са отговорни за производството и съхранението на протеини, неутрализацията на отровите, образуването на жлъчката и други функции. Ако възпалението продължи по-малко от шест месеца, това е остър хепатит; ако е повече – хроничен. В зависимост от причината, протича по различни начини. Така че хепатит А обикновено не оставя следи. Но след B или C често се развива чернодробна недостатъчност и органът спира да работи правилно: Той например вече не може да неутрализира токсините, които увреждат мозъка и други органи.
Какво причинява хепатит при деца
Причините за хепатит могат да бъдат различни. Поради това се разделя на инфекциозен и неинфекциозен. Първият се причинява от различни микроорганизми, най-често вируси. Отравянето с токсични вещества, както и сривовете на имунната система водят до неинфекциозен. Освен това при юноши може да е свързано със злоупотреба с алкохол.
Вируси
Има пет специфични вируса, които засягат черния дроб и причиняват хепатит A, B, C, D, E. Но други вируси също могат да увредят черния дроб:
- Епщайн – Бар;
- херпес симплекс;
- шарка;
- ебола;
- денга;
- грип.
В допълнение, причинителите на хепатита могат да бъдат коронавирус, аденовирус и цитомегаловирус.
Как се проявява хепатитът при деца
Понякога хепатитът изобщо не предизвиква симптоми, той се открива случайно при кръвен тест или ултразвук на черния дроб. Ако има признаци, те обикновено са:
- болка в мускулите и ставите;
- висока температура;
- слабост и сънливост;
- загуба на апетит;
- гадене и повръщане;
- подуване на корема;
- болка в корема;
- тъмна урина;
- бледи, сиви изпражнения;
- сърбеж на кожата;
- пожълтяване на очите и кожата.
Какво да направите, ако подозирате хепатит при дете
Свържете се с вашия педиатър. Той ще прегледа детето и ще предпише план за лечение. Първото, което най-вероятно ще назначи при съмнения са кръвни изследвания, които в повечето случаи ясно показват дали и какъв хепатит има детето.
Как се лекува хепатит при деца?
По различни начини: много зависи от причината за заболяването. Основната цел обаче е да се спре увреждането на черния дроб. Лечението обикновено включва:
- Лекарства за контролиране на вирусния товар или нивата на антитела и за намаляване на симптомите. Например антивирусни и противовъзпалителни лекарства.
- Промяна в начина на живот. Лекарят ще ви посъветва детето да се откаже от мазни храни и да яде повече плодове и зеленчуци, както и да спи поне 8 часа.
- Чернодробна трансплантация при развитие на тежка чернодробна недостатъчност.
Какво да направите, за да не се зарази детето с хепатит
Рисковите фактори зависят от причините за хепатита, а те, както вече писахме, могат да бъдат много и различни. Малките деца могат да се заразят с вирусен хепатит при раждането и при контакт с течностите на болен човек. Вероятността от инфекция се увеличава при пътуване в райони с неблагоприятна епидемиологична ситуация. Черният дроб също може да страда от отравяне с лекарства или отровни вещества. При тинейджърите злоупотребата с алкохол, употребата на инжекционни наркотици, домашни пиърсинг, татуировки и небезопасен секс се добавят към рисковите фактори.
Ето защо, за да не се зарази детето с хепатит, е важно да се спазват следните предпазни мерки:
- научете го да мие добре ръцете си;
- ако детето има симптоми като висока температура, отпадналост, не го водете на училище, детска градина или други допълнителни часове, докато симптомите изчезнат, плюс поне 48 часа след това;
- ваксинирайте детето си срещу хепатит А и В;
- не позволявайте да се използват личните вещи на носители на вируси;
- бъдете внимателни, когато пътувате в чужбина. Например поддържайте ваксинациите си актуални и пийте бутилирана вода, ако не сте сигурни в местното качество;
- Обяснете на тийнейджърите значението на използването на презервативи, избягването на пиърсинг и татуировки при непроверени от вас професионалисти и избягването на наркотици.