Играенето на видео игри има неочакван ефект върху IQ на децата
Изследователите свързват прекарването на повече време в игра на видеоигри с повишаване на интелигентността на децата, което до известна степен противоречи на всеобщото мнение, че игрите са лоши за младите умове. Въпреки че разликата в когнитивните способности е малка и не е достатъчна, за да покаже причинно-следствена връзка, тя е достатъчна, за да бъде забележима – и проучването от 2022 г. внимателно отчита променливите, включително разликите в генетиката и социално-икономическия произход на детето. Междувременно гледането на телевизия и използването на социални медии не изглежда да има положителен или отрицателен ефект върху интелигентността. Изследването трябва да се окаже полезно в дебата за това колко време пред екрана е подходящо за младите умове.
„Дигиталните медии определят съвременното детство, но техните когнитивни ефекти са неясни и се обсъждат горещо“, пише екипът от Холандия, Германия и Швеция в своя публикуван документ. „Вярваме, че проучванията с генетични данни биха могли да изяснят причинно-следствените връзки и да коригират типично неотчетената роля на генетичните предразположения.“ Изследователите са разгледали записите за време пред екрана за 9855 деца в проучването ABCD, всички в САЩ и на възраст 9 или 10 години. Средно младежите съобщават, че прекарват 2,5 часа на ден в гледане на телевизия или онлайн видеоклипове, 1 час играят видео игри и един час общуване в интернет.
След това те имат достъп до данни за повече от 5000 от тези деца две години по-късно. През междинния период участниците в проучването, които съобщават, че прекарват повече време от нормата във видеоигри, отбелязват увеличение с 2,5 точки на IQ над средното покачване. Повишаването на точките на интелигентност се основава на представянето на децата при задачи, които включват разбиране при четене, визуално-пространствена обработка и задача, фокусирана върху паметта, гъвкавото мислене и самоконтрола. Важно е да се отбележи, че въпреки че проучването разглежда само деца в САЩ и не прави разлика между видовете видеоигри (мобилни срещу конзолни игри), то все пак е ценна представа за игрите и коефициента на интелигентност – и подкрепя идеята, че интелигентността не е фиксирана константа, с която сме родени.
„Нашите резултати подкрепят твърдението, че времето пред екрана като цяло не уврежда когнитивните способности на децата и че играенето на видео игри всъщност може да помогне за повишаване на интелигентността“, каза неврологът Торкел Клингберг от Института Каролинска в Швеция през 2022 г., когато беше публикувано проучването. Както отбелязват изследователите, това не е първото проучване, което предполага, че може да има връзка между времето, което децата прекарват в игри, и развитието на техните когнитивни способности – и изглежда има и други свързани ползи от видеоигрите. Екипът зад настоящото изследване казва, че малките размери на извадките, различните дизайни на проучванията и липсата на внимание на генетичните и социално-икономическите влияния са довели до противоречивите доклади за ефектите от времето пред екрана, които сме виждали досега. Това са ограничения, които това проучване имаше за цел да минимизира.
Всичко това означава, че има много фактори, които играят роля както по отношение на това как може да се развие и формира интелигентността, така и по различните начини, по които времето пред екрана може да повлияе на телата и навиците ни – така че са необходими много повече изследвания. „Не изследвахме ефектите от поведението на екрана върху физическата активност, съня, благосъстоянието или представянето в училище, така че не можем да кажем нищо за това“, каза Клингберг.
„Сега ще изучаваме ефектите от други фактори на околната среда и как когнитивните ефекти са свързани с развитието на детския мозък.“
Вижте още:
- Ползите от компютърните игри
- Вреден ли е VR геймингът за здравето ви?
- Компютърните игри: за или против
- За да бъде геймингът ви по-здравословен и по-безопасен следвайте тези три лесни стъпки