зоокът

Начало | зоокът | Учените откриха най-добрия начин да привлечете вниманието на вашето куче

Учените откриха най-добрия начин да привлечете вниманието на вашето куче

Аз детето | 2025-03-21

Учените откриха най-добрия начин да привлечете вниманието на вашето куче

Писна ли ви, когато изведете кучето си да потича на някъде навън без каишка, то моментално да изхвърчи и когато е време за прибиране да се държи така, сякаш изобщо не ви познава? Е време е това да се промени с помощта на науката. Учените, които закачиха шлемове за проследяване на очите на група кучета, откриха перфектната тактика, за да ги накарат да обърнат внимание. Както соченето, така и взирането в обект е най-добрият начин за собствениците на кучета да накарат домашните си любимци да следват указанията, според ново проучване.

Погледът и жестът на собственика са полезни поотделно, „но комбинирани са по-силни“, каза водещият автор на изследването Кристоф Фьолтер от Университета по ветеринарна медицина във Виена пред AFP. Екипът от австрийски изследователи сложи шапки на 20 кучета, за да открият точно къде гледат кученцата, когато бяха изправени пред редица сценарии. За експеримента, проведен в лабораторията Clever Dog на университета, всяко куче се изправи срещу учен на колене. От двете страни на учения беше поставена купа, като само една от тях съдържаше скрито лакомство. След това на кучетата бяха представени пет различни сценария, по шест пъти всеки. Учените сочат към купата, докато се взират в кучето, или сочат и гледат към купата едновременно, или гледат само към купата.

Те дори използваха класическата шега, която много собственици на кучета си правят с домашните любимци – преструваха се, че хвърлят топка по посока на купата, докато наистина я държаха в ръката си. Записите от шапките показват, че кучетата се справят най-добре, когато ученият едновременно сочи и се взира в купата, съдържаща лакомството. Може би не е изненадващо, че те се справиха най-лошо, когато учените се преструваха, че хвърлят топката.

За изследователите това откритие сочи към хипотезата, че кучетата следват човешки референтни сигнали за комуникация, а не просто насочващи. С други думи, кучетата могат да разберат значението на информацията, която им се дава – в този случай лакомството е това – вместо просто да тичат в посоката, в която са насочени. Но изследователите внимаваха да не правят прибързани заключения. Доколко точно кучетата са разбрали какво се случва остава открит въпрос, подчерта Волтер. „За тях това по-скоро като императивна заповед да отидат някъде ли е? Или го разбират по-скоро комуникативно?“ каза той. Ще са необходими повече изследвания в тази област на естествената педагогика, според проучването в списание Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. Областта обикновено изучава как комуникационните улики – като посочване и гледане на обект, докато го назовават – помагат на малките деца да научат имената на всичко около тях. Изследователите също така проучват как това работи при кучета, каза Волтер. Следващата стъпка е да разберем дали кучетата също са по-добри в ученето и запомнянето на неща, „когато се обръщаме към тях“, добави той.

Вижте още:



Коментари
0 коментара
Коментирай
Име*
Фамилия
Възраст
Град