важните неща
Стресира ли ви училището – ето как да се справите с това!
Стресира ли ви училището? Най-вероятно, понякога – да! С всички тези контролни, тестове и стремежа всеки път и по всичко да имате отлични оценки! По-големите от вас освен домашни със сигурност имат и проекти, презентации и още куп допълнителни уроци и задължения. Като прибавим и някой и друг проблем или спор със съучениците – как да не се стресира човек. Но помнете, че не сте сами! С напредването на възрастта и придобиването на по-голяма отговорност е лесно да се чувствате стресирани и претоварени от изискванията на училището. Добрата новина е, че можете да направите някои прости неща, които да ви помогнат да се справите с тези неприятни чувства.
Добър стрес vs лош стрес
Когато човешкото тяло изпитва стрес, то има автоматичен отговор „борба или бягство“ – това е начинът на тялото да остане в безопасност и да ви помага да се справите добре под натиск. Преди спортно събитие или изпитване може да забележите, че пулсът ви се ускорява, имате така наречените пеперуди в стомаха или дланите ви се потят. Това е физическата реакция на стреса на тялото и е нормално. Вярвате или не, но да си леко нервен и притеснен преди дадено събитие може да е полезно за вас, защото това може да ви даде енергия, да ви мотивира и да изостри концентрацията ви, като така ви помага да работите по-добре.
От друга страна обаче съществува и наистина лош стрес. Откъде да знаете обаче дали вие изпитвате такъв? Когато стресът ви прави постоянно разстроени или депресирани, намалява вашата енергия или влошава здравето ви, това са предупредителни знаци, че изпитвате лош стрес. Едно голямо събитие, като преместване в ново училище или сериозно скарване с приятел или приятелка, може незабавно да повиши нивото на стреса до крайност. В други случаи по-малки проблеми ще се натрупват за определен период от време, което ще доведе до хронично състояние на напрежение в тялото ви.
Как да познаете дали сте стресирани
Ако смятате, че училищният стрес може да е достигнал до вас, попитайте се дали имате някои от следните симптоми.
- Разстроен стомах, проблеми със съня, главоболие, умора, тъга.
- Проблеми с концентрацията.
- Чувствате се „на ръба“ или не се забавлявате, когато правите неща, които обикновено обичате.
- По-често от обикновено спорите с другите, имате все по-лоши хранителни навици.
Ако ви се случват такива неща, не се притеснявайте, има лесни начини с които да се справите със стреса!
- Говорете с приятелите и семейството. Със сигурност веднага ще ви стане по-добре, когато споделите с някого.
- Вземайте си почивка от ученето и от хората около вас и от всякакъв шум. Дори и пет минути през деня на тишина са достатъчни.
- Осигурявайте си достатъчно почивка и планирайте предварително. Например, не учете за теста ден преди него, започнете 3-4 дни по-рано. Така ще сте сигурни в знанията си и няма да се стресирате.
- Запазете чувството си за хумор.
- Помагайте на другите. Знаейки, че помагате на някой друг, може да бъде голямо облекчаване на стреса!
- Водете си дневник.
- Опитайте йога, медитация или дълбоко дишане. Ето така:
Вдишайте бавно през носа си за пет секунди. Преструвайте се, че раздувате балон в стомаха си. Нека стомахът ви се разшири, докато вдишвате. Помислете за приятни мисли: плажа, слънцето, каквото и да ви прави щастливи. Издишайте бавно през устата си в продължение на 7 секунди, докато „балонът“ в корема се изпусне. Сега помислете за всичко, което ви притеснява и си представете, че излиза заедно с дъха ви. Продължете да вдишвате бавно и да издишвате бавно, визуализирайки приятни мисли. Направете това толкова дълго, колкото искате, докато се успокоите. Не би трябвало да ви отнеме повече от минутка.