зоокът
Поли иска крекер! Красива птица, красива! Добра птица, добра! – когато папагалите говорят
Поли иска крекер! Красива птица, красива! Добра птица, добра! Бау-бау! Обичам те! Това не са думи на по-малкото ви братче, сестриче или съседче, което сега се учи да говори! Това са само някои от думите, които могат да излязат от папагалската уста... тоест човка! Знаете ли, че папагалите и няколко други видове птици всъщност са единствените животни, които могат да се научат да говорят с човешка реч. Доста е впечатляващо, нали?
Ако имате домашни любимци или просто обичате животните, със сигурност сте си мечтали от време на време да имате истински разговори с тях или поне някакъв преводач от кучешки, котешки, птичешки, рибешки и така нататък. Представяте ли си колко хубаво би било да можете да разкажете на някоя котка как е минал денят ви в училище или ваканцията ви на морето? Затова смятаме, че папагалите са наистина уникални. Но дали наистина могат да водят истински разговор, като по филмите?
Възможно е! Въпреки че папагалите вероятно не разбират сложните значения на думите, те са приспособени към контекста, обхващащ думите, и могат да направят асоциации с тези звуци. Изследовател на име Тим Райт обяснява, че ако вашият домашен любимец пита: „Как си?" Когато влезете в стаята, вероятно не пита за вашето благополучие, а просто имитира думите, които е чувал да казвате многократно, когато влизате в една стая. Вашият папагал е направил връзка между вас, когато влизате в стаята и тази фраза. Така например нашите папагали, които не говорят, са свикнали, че когато се приближим до прозореца на стаята това означава, че ще чуят и други птици отвън и макар, че не го отваряме наистина те започват да чуруликат, за да могат да ги чуят! Повтарящите се звуци, които сте чували преди и можете да изимитирате едно към едно се наричат мимикрия. „Говоренето“, което чуваме от папагалите в действителност е имитация на всякакъв вид звуци, от думи до скърцащи врати или лаещи кучета.
Мимикрията на папагалите е впечатляваща. Знаехте ли, че папагалите нямат гласни струни като хората? Вярно е! Вместо да „говорят“ с гласни струни както хората, папагалите имитират звуци, като използват мускулите в гърлото си, за да насочват въздушния поток през трахеята (в орган, наречен сиринкс. Те оформят различни звуци, като променят дълбочината и формата на трахеята си. Папагалите, като жакото и арата, не са единствените птици, които могат да се научат да имитират звуци, включително човешки гласове. Някои други птици, известни със способността си да „говорят“, са гарвани и сови! Макар че повечето папагали просто имитират думи, има и известен брой професионално обучени папагали, които се научават да разбират какво се говори. Една такава птица е африканският сив папагал, наречен Алекс. Алекс е обучен много строго от изследователи и се е научил да познава 50 предмета, седем цвята, шест фигури и да брои до осем!
Сега досещате ли се защо въобще папагалите си правят този труд да имитират звуците, които чуват? Много просто – те са социални същества! Те чувстват нужда да си взаимодействат с хората около тях. Когато са домашни любимци, тези птици гледат на собствениците си като на своето семейство и искат да общуват с тях. Тъй като човекът обикновено не може да научи „езика“ на птицата, птицата вместо това се опитва да научи езика на човека. Макар само да имитират човешките гласове, папагалите са доста интелигентни и мимикрията става начин за тях да получат внимание! Така че ако искате да имате папагал, който може да говори, на първо място трябва да му обръщате много внимание и често да му повтаряте колко е хубав, за да може да се научи да ви имитира!
Вижте още впечатляващи неща за пернатите:
Това са те: най-красивите птици в света!
Какво знаете за морските птици?
Готини екзотични птици от целия свят
Резерватът „Сребърна“ – домът на пеликаните и други уникални птици
Що за птица е тъпоклюната кайра?
Какапо – най-уникалният папагал в света