За учители
Ето как ще се действа ако има случай на коронавирус в училищата и детските градини в София
Столичната община публикува алгоритъм с насоки към училищата и детските градини как да действат при случай на COVID-19.
Препечатваме го без редакторска намеса:
Алгоритъм за действие при случай на COVID-19 в образователна институция
I. ДЕЙСТВИЯ, КОИТО СЕ ПРЕДПРИЕМАТ ВЕДНАГА ОТ ДИРЕКТОРИТЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИНСТИТУЦИИ ПРИ СЪОБЩЕН СЛУЧАЙ НА УЧЕНИК/ДЕТЕ С COVID-19, СА:
1. Ученикът/детето с положителен резултат за COVID-19 незабавно се освобождава и се извежда от образователната институция за поставяне под домашна карантина.
2. Освобождават се и се поставят под домашна карантина лицата, били в продължителен контакт със заразения ученик/дете:
2 дни преди появата на оплаквания или 2 дни преди вземането на проба за изследване по метода PCR при безсимптомно носителство.
3. Контактни от първи ред, подлежащи на карантиниране са:
- ученици от същата паралелка/деца от групата – контактната паралелка се поставя под домашна карантина за срок, разпореден с действащата към момента Наредба на Министъра на здравеопазването и преминава на обучение от разстояние в електронна среда;
- класният ръководител в начален етап на основно образование;
- учители и друг персонал, осъществили незащитен контакт със заразеното лице (на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути) без носене на защитна маска за лице;
- други ученици/деца, осъществили незащитен контакт със заразеното лице (на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути) без носене на защитна маска за лице.
4. След освобождаване на заразеното лице се извършва продължително проветряване, влажно почистване и крайна дезинфекция на повърхностите в класните стаи и помещенията, в които е имало контакт лицето в последните 48 часа. След това класните стаи и другите помещения може да се използват за учебни занятия или други цели, без да е необходимо прекъсване на учебния процес в тях.
5. Директорът на образователната институция уведомява веднага по телефон Столична РЗИ за случая, предава информация за предприетите от него мерки и предоставя по електронна поща списък с учениците/децата и учителите, които са били в контакт с данни по предоставеното приложение.
II. ДЕЙСТВИЯ, КОИТО СЕ ПРЕДПРИЕМАТ ПРИ ПОТВЪРДЕН СЛУЧАЙ НА COVID-19 ПРИ УЧИТЕЛ ОТ ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ:
1. Инфектираното/болното лице информира директора на образователната институция.
2. Болният/инфектираният се освобождава и поставя под домашна карантина за срок, съобразен с действащата към момента Наредба на Министъра на здравеопазването.
3. Под домашна карантина се поставят контактните лица от първи ред, били в продължителен необезопасен контакт със заразеното лице:
- 2 дни преди появата на оплаквания или
- 2 дни преди вземането на проба за изследване по метода PCR при безсимптомно носителство.
4. Контактни лица от първи ред са:
- учениците от паралелката в начален курс, на които учителят е класен ръководител/децата от обслужваната група на детската градина; Паралелката преминава на дистанционно обучение за срок, разпореден с действащата към момента Наредба на Министъра на здравеопазването;
- учители и друг персонал, осъществили незащитен контакт със заразеното лице на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути (без носене на защитна маска за лице), се поставят под домашна карантина за срок разпореден с действащата към момента Наредба на Министъра на здравеопазването;
- други ученици/деца, осъществили незащитен контакт със заразеното лице на разстояние по-малко от 2 м и за повече от 15 минути (без носене на защитна маска за лице) се поставят под домашна карантина за срок, разпореден с действащата към момента Наредба на Министъра на здравеопазването.
5. Извършва се продължително проветряване, влажно почистване и крайна дезинфекция на повърхностите в класните стаи и помещенията, до които е имало контакт лицето в последните 48 часа, след което класните стаи и другите помещения може да се използват за учебни занятия или други цели.
6. Директорът на образователната институция уведомява веднага по телефон Столична РЗИ за случая, предава информация за предприетите от него мерки и предоставя по електронна поща списък с учениците/децата и учителите, които са били в контакт с данни по предоставеното приложение.
III. ДЕЙСТВИЯ, КОИТО СЕ ПРЕДПРИЕМАТ ПРИ ПОТВЪРДЕН СЛУЧАЙ НА COVID-19 ПРИ ДРУГ ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ПЕРСОНАЛА НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ИНСТИТУЦИЯ:
1. Инфектираното/болното лице информира директора на образователната институция.
2. Болният/инфектираният се освобождава и се поставя под домашна карантина за срок, съобразен с действащата към момента Наредба на Министъра на здравеопазването.
3. Под домашна карантина се поставят контактните лица от първи ред, били в продължителен необезопасен контакт със заразеното лице:
- 2 дни преди поява на симптомите или
- 2 дни преди вземането на проба за изследване по метода PCR при безсимптомно носителство.
4. Извършва се продължително проветряване, влажно почистване и крайна дезинфекция на повърхностите в помещенията, до които е имало контакт лицето в последните 48 часа.
5. Директорът на образователната институция уведомява веднага по телефон Столична РЗИ за случая, предава информация за предприетите от него мерки и предоставя по електронна поща списък с учениците/децата и учителите, които са били в контакт с данни по предоставеното приложение.
ЗАБЕЛЕЖКА:
- Мерките за освобождаване и извеждане спрямо болни и инфектирани лица се предприемат от директорите на образователните институции незабавно, след получаване на информация за носител или болен от коронавирусна инфекция по дадения алгоритъм.
- Родители и настойници се инструктират за провеждане на наблюдение за поява на клинични симптоми и признаци за COVID-19 и навременно уведомяване на личния лекар.
- Всички контактни лица се инструктират за провеждане на наблюдение от ОПЛ по време на домашната карантина за поява на клинични симптоми.
- Директорите на образователни институции предприемат посочените по-горе мерки, без да изчакват предписание или указания от Столична РЗИ.
- СРЗИ извършва епидемиологично проучване с цел оценка на риска от разпространение на инфекцията, което в усложнената обстановка с голям брой случаи може да се забави, а своевременно приложените мерки гарантират ефективност. Предписание може да бъде издадено в по-късен срок със задна дата.