Интересни и чудесни факти за водата
Водата – въпреки че може да ви се стори обикновена, тя изобщо не е такава. Както знаем водата е най-важното нещо на Земята. Без нея нито растенията, нито животните, нито ние бихме могли да съществуваме. Научете колко важна е водата за живота на Земята, както и за нейните невероятни свойства и употреби. Научете повече за леда, питейната вода, парата, снега, океаните, замърсяването на водите, водния цикъл и други неща с тези интересни водни факти.
- Водата се състои от два химични елемента – водород и кислород. Водородът е най-лекият химичен елемент и най-разпространеното вещество. Водородът е безцветен, безвкусен, нетоксичен, неметален и леснозапалим двуатомен газ с молекулна формула H2. Основната част от водорода на Земята е свързан в молекули, като тези на водата.
- Кислородът е от изключително значение за живата природа. Елементът влиза в състава на много органични вещества и се намира във всички живи клетки. Този елемент се означава с буквата O. А когато тези два елемента са заедно в молекулата на водата се образува формулата H2O, това е и формулата на водата.
- Водата има три състояния – течно, твърдо и газообразно.
- Думата „вода“ използваме, когато тя е в течно състояние. В твърдо състояние наричаме водата – лед, а в газообразно – пара.
- Водата заема около 70% от повърхността на Земята.
- Трите най-големи океана на Земята са: на първо място – Тихият, на второ – Атлантическият и на трето – Индийският.
- Най-дълбокото място на Земята е в Тихия океан и се нарича Марианска падина. Марианската падина е дълбока 11 100 м. и дълга 2000 км. Дъното й се намира на 6366,4 км от центъра на Земята. Тя е наричана „четвърти полюс на планетата“ и е най-слабо проученият участък от хидросферата.
- Приливите и отливите, които са тъй характерни за моретата и океаните са причинени от въртенето на Земята и гравитационното притегляне на Луната и Слънцето.
- Водата, която се намира в реките, езерата или блатата, наричаме сладка, а тази в моретата и океаните солена. Всеки килограм солена вода съдържа около 35 грама сол.
- Колкото повече сол съдържа водата, толкова по-трудно замръзва. Морската вода замръзва при около -2 градуса, ако не се движи.
- Най-дългата река в света е река Нил, тя е с дължина 6650 километра. Втора по дължина е река Амазонка с 6400 километра.
- А знаете ли коя е най-дългата река в България? Това е река Искър. Нейната дължина е 368 километра. Тя се получава след сливането на Черни Искър, Леви Искър и Бели Искър, които извират от различни части на северна и централна Рила. След като преминава между масивите на Витоша и Ихтиманска средна гора, където е разположен и язовир Искър, реката заобикаля София и пресича Стара планина през внушителното Искърско дефиле. След това Искър пресича спокойно Дунавската равнина, за да се влее в Дунав.
- Вода, под формата на лед е намерена дори в полярните шапки на планетата Марс. Някои учени предполагат, че там дори има и течаща вода.
- Чистата вода няма мирис, вкус или цвят, а нивото и на pH (киселинност) е около 7.
- Въпреки че повечето хора знаят, че водата кипи при 100 градуса, това не е съвсем така. Тя кипи при 100 градуса, само когато се намира в нормални условия над морското равнище. Точката на кипене на водата често се променя заедно с атмосферното налягане. Например, на връх Еверест водата кипи при 68 градуса.
- При температура от -4 до 0 градуса водата леко се разширява, а над 4 градуса – прави обратното.
- Когато се постави в тясна тръба водата може да се движи нагоре, срещу силата на гравитацията. Това явление се нарича капилярно.
- Повечето хора по света винаги имат достъп до чиста и годна за пиене вода. Но това е голям проблем в по-бедните райони на света. Използването на замърсена вода води до възникването на опасни бактерии в организма, които от своя страна причиняват много болести.
- Много е важно човек да пие достатъчно вода всеки ден. Но все повече учени и лекари опровергават факта, че трябва да пием точно по 2 литра вода на ден. Според последни изследвания водата, която трябва да пием на ден не е в точно фиксирано количество. То зависи от температурата навън, от физическата ни дейност и много други фактори.
- Освен за пиене, водата се използва и за много други неща: поливане на растения, гасене на пожари, в индустрията и производството на стоки, за производство на ток, чрез т. нар. водноелектрически централи.
- Водата може да се използва дори за забавление – плуване, сърф, водни ски и много други.
- Можем да обобщим, че без вода ние изобщо не бихме могли да съществуваме.
Марияна Лозева, 9 г.,
Публикувано на 10.07.2014
И е истина!!!