Интересни факти за езиците
Някога някой казвал ли ви е, че българският език е индоевропейски или че е един от 23-те официални езика на Европа? Той също така е и най-ранният писмено документиран славянски език. А колко е труден сами сте разбрали вече. Наистина всеки един от нас трябва да се гордее с богатия ни и сложен език, но и другите не падат по-далеч. Определено има с какво да се похвалят и сега ще разберете, благодарение на тези интересни факти.
1. Най-дългата азбука в света е камбоджанската. В нея има точно 74 букви. Представяте ли си колко е трудно да запомниш всички букви и колко време отнема докато ги изредиш в час.
2. Някога, преди доста време, знакът амперсанд (&), който сега се намира на клавиша с цифрата седем бил най-важната буква в английската азбука и присъствал в почти всяка дума. А сега славата му е отнета и често дори не знаем, че съществува.
3. Езикът наречен "таки", разпространен в някой части на Гвинея, се състои само от 340 думи. Ето това е да имаш беден речник.
4. Жителите на Папуа Нова Гвинея могат да разговарят помежду си на повече от 4 езика. Дори официалният им език не е един, а цели три: английски, пиджин и хири моту. Това се дължи на факта, че населението там е силно разнообразно и съществуват стотици местни етнически групи. В Папуа Нова Гвинея се говорят около 820 местни езика.
5. В Организацията на обединените нации официалните езици са шест: английски, френски, арабски, китайски, руски и испански. Надяваме се някой ден да станат и седем, заедно с нашия.
6. На континента Африка общо се говори на повече от 1000 различни езици.
7. Свещениците, адвокатите и лекарите изговарят във всекидневния си живот средно около 15 000 думи. Квалифицираните работници – 5-7000 думи, и обикновените хора около 1600. Чудим се дали пък децата не изговарят повече от лекарите? ;-)
8. Към днешна дата най-много хора в света говорят... не английски, а китайски език. На второ място също не е английският, а испанският. Чак на трето е английският. Българският език е на престижното 14-то място.
9. Официалният език в Китай всъщност е мандарин, а т. нар. "китайски" език е диалект на мандарина. Мандарин се говори от около 874 000 000 души.
10. В света съществува език, при това е единственият, който няма писмена форма. Това е езикът на берберите от Северна Африка.
11. В почти всички езици в целия свят думата "майка, мамо" започва с буквата "М". Ето и доказателство:
- гръцки: (metér, μητήρ) mitéra, μητέρα или mána, μάνα
- френски: mère
- руски: мать
- чешки: matka, matinka
- словашки: matka, mamka
- полски: matka
- сърбо-хърватски: majka мајка
- испански: madre
- босненски: majka
- персийски: mādar مادر
- китайски: mǔ 母, mǔqin 母亲/母親
- тайландски: mae แม
- виетнамски: mẹ
Снимка: Freeimages.com