новини детски
Въпрос от матурата по български език и литература скара седмокласници, родителите им и МОН, а днес учениците се явиха и на изпита по математика
Задача за правопис от изпита по български език и литература след седми клас вече от дни предизвиква напрежение у родители, ученици, филолози и експерти от Министерството на образованието. Изпитът се състоя в понеделник (17-ти юни) и само няколко часа след края му полемиките започнаха.
В зададен им текст учениците трябваше да открият 14 грешки. При думата „лесно преносима“ – учениците трябваше да посочат, че се пише с „е“, а не с „и“( лесно приносима – грешно). Спорът обаче дойде от това дали думата се пише слято, а не разделно, както е в текста. От просветното министерство твърдят, че неточност в изпита няма. „Още с ключа за отговори има указания, така че ако някой търси спорен въпрос просто защото няма такъв, а трябва да се намери, ще трябва да разочаровам всички, които тръгват негативно към изпитите – това създава напрежение в учениците“, заяви зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, цитирана от NOVA. Въпреки това от МОН обявиха, че ще признават за верни и отговорите в които учениците са поправили думата като са я написали слято.
По думите на министъра на образованието Красимир Вълчев текстът в задача е неуместен, но нямало застраховка от подобна грешка. Той увери, че ще потърси отговорност на съответния служител. „Въпросите са много голям брой, много малко хора могат предварително да ги видят, да ги преценят, да ги проверят, заради конфиденциалността на изпитните материали.“, допълва още Вълчев.
Днес пък над 60 000 седмокласници се явиха на външното оценяване по математика. Това е вторият задължителен изпит за учениците преди кандидатстването в гимназия. Спокойни за алгебрата и притеснени за геометрията. Така седмокласниците влязоха в изпитните зали. Най-несигурни повечето ученици се чувстват при задачите за движение. Максималният брой точки, който могат да получат седмокласниците е 100. Повечето изчисляват, че ще са им необходими поне 80, за да влязат в избраната гимназия. Когато и двете оценки са ясни, учениците могат да подадат документи за прием в гимназия – тази година това ще става изцяло онлайн. Първото класиране излиза на 11-ти юли.