Скуошът – най-добрият спорт за деца
Скуошът е вид спорт, който много прилича на тенис и бадминтон. Той също се играе на закрито, на корт, но за разлика от тези два спорта играчите се намират в едно и също поле. Много хора обичат този спорт поради разнообразието от удари и движения, чрез които може да се играе. Скуошът носи много ползи за здравето, вариращи от психологическо здраве до осигуряване на чудесна сърдечносъдова тренировка. Скуош е и спорт, който сближава хората, тъй като може да се практикува от много хора наведнъж. Мачовете по скуош не траят много дълго и много скоро след като един мач е започнал свършва и е нужно да преминете към следващият противник, което ви позволява да се срещнете с много хора за кратък период от време. Този спорт е отличен и за спортуване с цялото семейство, може да се практикува както от най-малките членове на семейството, така и от най-възрастните.
Първоначално можете да започнете този спорт леко, като само се учите да скачате и ловите топката, а много скоро след това и да се движите, за да играете като истински професионалисти. Това ще ви даде увереност.
Днес скуошът се практикува от повече от 20 милиона души в 175 държави в света. Като най-популярен и до днес е в Англия. Скуошът има корени в най-малко пет различни спорта и датира от началото на ХІІ в. във Франция. Децата там удряли стените с топки просто за забавление. Религиозните институции във Франция създали подобна игра. Монасите използвали ръкавици, за да мятат топки по рибни мрежи. Най-голяма популярност обаче спортът придобива през 1830 година благодарение на английското училище "Хароу". Първите кортове за скуош, построени в това училище, били по-скоро опасни, защото се намирали в близост до водопроводни тръби, подпори, комини и первази. След като директорът на училището видял колкото много учениците му обичат този новооткрит спорт построил четири корта на по-безопасни места. По това време топката се изработвала от каучук, а учениците сами изработвали ракетите си от слоеста дървесина, а след това и от бор. През 19-ти век този спорт бързо се разпространил, като били създадени различни школи и клубове за скуош. Първият корт извън Англия, е построен в Северна Амери във Франция създали подобна игра. Монасите използвали ръкавици, за да мятат топки по рибни мрежи. Най-голяма популярност обаче спротът придобива през 1830 година благодарение на английското училище "Хароу".ка, в училището "Св. Павел" в Ню Хемпшир, през 1884 година. През 1904 година във Филаделфия се създава и първата национална асоциация по скуош. Интересното тук, е че дори известният кораб "Титаник" е имал скуош игрище на борда си. След като спортът се разпространява в Северна Америка, накрая превзема и целия свят.
Днес се смята, че скуошът е много подходящ спорт за деца, защото има редица ползи за здравето. Той натоварва в различна степен всеки мускул в тялото ни, развива въображението и тактическото мислене, освобождава психиката от напрежението и много други. Той е много активен спорт, но за разлика от други подобни такива се играе на закрито, което означава, че може да се практикува целогодишно, помага за развитието на координацията, бързите реакции и наблюдателността. Освен това правилата му като цяло са лесни за запомняне и изпълнение. Играе се в затворен корт, в който се използват не само страничните четири стени, но и подът. Участниците може да са двама, може да се играе и по двойки. Целта е топката да се прати към предната стена - директно или чрез рикошет в останалите стени – странични и задна. След отскачането ѝ от предната повърхност играчите имат право да ударят топката, преди тя да е тупнала, или най-много след едно докосване на пода. Разиграването продължава, докато някой сбърка или докато съдията не отсъди препречване – в скуош състезателите са длъжни, след като отиграят топката, веднага да се дръпнат и да оставят максимално място за удар на съперника, в противен случай им се отсъжда грешка. Добро отиграване на топката има, когато:
- Преди да е отскочила втори път от пода, топката бъде пратена към предната стена, и то над "дъската".
- При движението си към предната стена топката не трябва да докосва пода или която и да е част от тялото или дрехите на играещия с нея.
- Топката е ударена само веднъж.
- Топката остане в очертанията на игрището след отскачането ѝ от предната стена.
- За разлика от тениса удар на чертата се смята за вън.
Всеки мач има позволено време за загряване на топката. Това се постига с чести силни удара. Стандартно състезанията се провеждат с топки с две жълти точки. Един скуош мач се състои максимално от 5 гейма. Има две системи за отчитане на точките - английска и американска. Според английската се играе до 9 точки и играч отбелязва точка само ако е сервирал разиграването. Според американската система се играе до 15 точки като всяка грешка е точка. Ако се достигне до резултат 8:8 (съответно, 14:14), посрещачът в този момент може да избере един от двата варианта – до 9 (15) или до 10 (17). В първия случай се играе само до още една точка и който я спечели, печели и гейма. При втория вариант се играе до 2 (3) точки.
Екипировката за този спорт също не изисква нещо много специално или скъпо: ракетата за скуош е по-малка и по-лека (между 100 и 200 гр) от тази за тенис. Топчетата са гумени и запълнени с гел, който се затопля при игра и така отскачат повече. Облекло – удобно. Обувките с каучукова подметка са най-подходящи, за да има сцепление с пода.
Е, вече запалихме ли ви по скуош, опитайте той наистина е интересен спорт!
Снимка: sxc.hu