новини детски

Начало | новини детски | Матурите най-вероятно ще са през лятото

Матурите най-вероятно ще са през лятото

Аз детето | 2020-04-01

Матурите най-вероятно ще са през лятото

Министерството на образованието и науката обмисля вариант матурите да бъдат преместени за по-късни дати, вероятно през лятото. Това ще се случи, ако училищата останат затворени и след 1 май, каза министър Красимир Вълчев пред „24 часа“. Засега училищата са затворени до 12 април, а датите на зрелостните изпити са фиксирани в наредба за края на май.

За дванадесетокласниците има общи обсъждания в ЕС, като трябва да се вземе съгласувано решение, за да могат абитуриентите да кандидатстват не само в България. Завършващите гимназия ще имат възможност да кандидатстват, дори и това да е по-късно тази година – след като положат матурите и си получат дипломите. Висшите училища са разумни и заинтересувани да се съобразят, обясни Вълчев. Министърът вече е разговарял с българските университети.

Засега не се мисли за отмяна на изпитите за външно оценяване след 4 и 10 клас, обясни още Вълчев. То било необходимо, но не на всяка цена и може да бъде отменено, ако училищата останат затворени още дълго време. По думите му оценяването при тези класове не трябва да предизвиква повече тревоги, отколкото едно вътрешно оценяване. Учителите също не трябва да се притесняват, че ще бъдат държани отговорни за евентуално ниски резултати, успокои Вълчев.

Удължаването на учебната година не е неизбежно, зависи докога ще продължат мерките. Ако занятията се възстановят след средата на май, може би ще има минимално удължаване, добави министърът. „Ако имаме няколко седмици до края, няма да има нужда да удължаваме. Част от часовете по учебен план, които са задължителни, но не могат да се проведат дистанционно, ще трябва частично да се проведат след възстановяване на присъствените занятия. Някои практики в професионалните гимназии също, макар че част от тях се осъществяват в електронна среда“, обясни Вълчев.

90% от учениците и 96% от училищата са включени в дистанционно обучение в момента, показвали данните на образователното министерство. Тези, които не са включени, не значи, че не провеждат образование. За 2/3 от необхванатите се използват комбинация от техники – интернет приложения плюс взаимодействие по телефона, носене на материали в домовете, обясни Вълчев. Където децата нямали компютри, но имали телефони, часовете се провеждали през социални мрежи. На място се ходело, когато няма и мобилни телефони. За целта на учителите и медиаторите ще бъдат осигурени защитни облекла.



Коментари
0 коментара
Коментирай
Име*
Фамилия
Възраст
Град