За да е по-лесно в училище
9 стъпки за по-лесно начало на учебната година
Вече настъпи и последният ден на месец август. Всички усещаме как лятото лека-полека се изплъзва, за да отстъпи място на есента и ако летните приключения остават само хубав спомен и обещание за следващото лято, то е време да се замислим за училище. Училището е нещо, което за децата представлява интересно, понякога и малко досадно задължение, но родителите са тези, които изпитват голяма доза стрес и напрежение през този период. Купуването на учебници, минаването към нов режим през деня и убеждаването, че трябва да се обръща повече внимание на домашните и малко по-малко на игрите са истинско изпитание за всеки родител и за цялото семейство. Затова сме ви приготвили няколко съвета как да направите този преходен период по-лек, както за децата, така и за вас.
Подгответе се за новото ежедневие и училищния график
Завръщането към рутината на училищното ежедневие може да е предизвикателство за цялото семейство. За да направите свикването по-лесно, започнете по-отрано.
- Седмица-две преди училището да започне е добре да направите времето за лягане с час по-рано.
- Сложете позитивен акцент върху това, че скоро училището ще започне. Говорете за новите и забавни неща, които детето ще научи в по-горния клас, за приятелчетата, които ще види отново и новите деца, с които ще се срещне.
- Ако детето ви е притеснено в началото на учебната година, обяснете му, че и други деца се чувстват така и това е нещо нормално.
- Не правете планове за големи пътешествия точно преди началото на учебната година.
- Направете заедно с детето график за писане на домашни, гледане на телевизия, седене пред компютъра, къпане, време за лягане.
- Уговорете среща за игра с негови/нейни приятели от училище, за да възобновите общуването между децата, което може и да е било прекъснато по време на ваканцията.
Бъдете организирани
Възползвайте се от дните преди старта на училището, за да се подготвите по-спокойно за пълната с ангажименти нова учебна година.
- Някои училища изпращат формуляри за попълване преди началото на учебната година. Ако успеете да се самодисциплинирате и да попълните документите преди крайния срок, ще си спестите паниката в последната минута.
- Обновете списъка си с контакти на училището, учителите и други, които ще са ви необходими през настоящата година.
- Направете необходимите профилактични прегледи и подгответе здравния картон на детето си.
- Прочетете информацията, която училището е публикувало и си обновете календара с предстоящи събития: първа родителска среща, празници, ваканции.
- Направете си папка на компютъра с информация от и за училище, за да можете по-лесно да намирате всичко, свързано с училище.
- Поговорете с детето колко по-лесно би било, ако подготвя още от вечерта раницата си с необходимите учебници и материали за училище, както и дрехите, с които ще бъде на другия ден. Така ще има още няколко минути за сън, а и няма да се стресира всяка сутрин и да закъснява.
Пазаруване: възползвайте се от намаленията по магазините за дрехи и учебни помагала
Винаги е добра идея да купите отрано всичко, което ще е необходимо за новата учебна година. Прегледайте гардероба на детето и махнете всички дрехи, които вече са му малки. Така ще е по-лесно да видите какво е необходимо да бъде купено. Ако детето ще бъде първокласник, проверете дали в училището, в което ще учи, се носят униформи. Купете заедно с детето униформата, нека то да има време да свикне с новите дрехи, които ще носи всеки ден в училище.
Училищни пособия:
Въпреки че не е много лесно да предположите какво ще изисква всеки един учител, можете да купите основните ученически пособия, от които детето със сигурност ще има нужда. Ето и списък с основни неща, които един ученик в начален етап трябва да има:
- Моливи
- Гумичка
- Химикалки
- Цветни моливи/пастели и флумастери
- Лепило/тиксо
- Ножица
- Тетрадки
- Подвързии
- Блокче за рисуване
- Линийка
- Острилка за моливи
- Лепящи листчета
- Учебници за съответния клас според училищния списък
- Раница (с удобни презрамки и достатъчно прегради за по-лесно подреждане)
Хранене и здравословна храна
Бъдете креативни и направете менюто на малкия ученик здравословно и вкусно. Ако планирате през уикенда какви продукти ще ви трябват за да приготвите сандвичи или друга храна за през седмицата, ще си спестите много напрежение и време.
Закуска – помнете, че най-важното хранене през деня – това е закуската. Плодово смути или прясно изцеден сок е бърза и здравословна добавка към закуската.
Обяд – ако в училище не се предлага обяд, можете да подготвяте кутия с обяд за детето. Нека тя да бъде цветна, по възможност детето само да си я избере; уверете се, че се затваря добре. Ето няколко бързи и интересни идеи, за да бъде обядът в училище вкусен и здравословен:
- За по-малките деца можете да направите сандвичи, като изрежете филийките хляб с интересни форми.
- „Скрийте“ листо салата, краставица или друг зеленчук в сандвича.
- Добавете плод. Можете да изрежете плодовете с формички за сладки и да ги сложите в малка кутийка. Така децата с удоволствие ще ги хапнат.
- Може да ангажирате по-големия брат или сестра да подготви обяда за по-малките.
- Добавете и весела бележка. Така ще имат усещането, че мама е близо до тях.
- Вечеря – планирайте вечерите още от уикенда и напазарувайте по-важните продукти за през седмицата. Така ще си спестите постоянното ходене до магазина.
Направете седмичен график и планирайте приоритетите за седмицата
За да използвате времето си по най-ползотворния начин и да не бързате постоянно, приоритизирайте задачите за седмицата за всеки един от членовете на семейството.
За децата
Преди да започне училището, обсъдете извънкласните дейности, в които ще участват те. Ако децата имат нужда от подкрепа или окуражаване за урока по английски или немски език или пък за часа по пиано, поговорете за това какви са ползите от тях. Позволете на децата сами да изберат допълнителните си занимания. Бъдете реалисти и не ставайте жертви на това да планирате абсолютно всичко до последния детайл.
Уверете се, че на децата им остава достатъчно време за домашните, за игра и за семейни занимания.
За родителите
Помислете дали можете да отделите малко време за това да сте активен родител в училище. Можете да се включите доброволно в различни дейности (да бъдете в училищното настоятелство, родителски съвет, доброволна работа, училищни пътувания), стига училището и учителите да са отворени към родителско участие.
За цялото семейство
Можете да си направите семеен календар, където всеки да нанася по-важните събития за седмицата или месеца.
Подгответе се предварително за писането на домашни
Ако детето има направен режим и място, където да учи и да пише домашните си, за него ще бъде много по-лесно да се организира и да се справя по-лесно с училищните задължения.
Осигурете на детето добре осветено, тихо местенце у дома, с удобен стол и бюро, където то на спокойствие да може да пише домашните си. Нека това е мястото, пригодено специално за писане на домашни. Другите дейности да се случват на друго място у дома.
Установете време след училище за писане на домашни. Например от 15:00 ч. до 17:00 ч. Това ще помогне на детето да планира задачите и да приключва с тях навреме.
Ограничете достъпа до всичко, което би разсеяло детето – телевизия, радио, интернет или мобилен телефон. Обяснете му, че без тях ще приключи много по-бързо, а ученето ще е по-ефективно.
Уредете транспорта до и от училище
Обсъдете как детето ще се придвижва до училище и как ще се прибира до вкъщи – дали ще го возите с кола, ще пътува с градския транспорт, ще кара колело или ще върви пеша.
- Набележете маршрута до спирката или до самото училище.
- Ако детето ще посещава ново училище, отидете заедно от вкъщи до там, за да опознае то пътя.
- Говорете отново за правилата за безопасност по пътя, пресичането на кръстовища, светофарите и т. н., за общуването с непознати. Добре е, ако има приятел/съученик, с когото заедно да се прибират и да се движат по оживените места.
- Осигурете на детето си телефон, за да можете да се свързвате с него по всяко време.
С кола
Ако вие прибирате детето, старайте се да бъдете в училище навреме.
В случай, че не можете лично да го вземете, уведомете го кой точно ще го прибере, с каква кола, родител на кого е и т. н.
Дейности след училище
В повечето занимални трябва да заявите място месеци предварително, поради големия брой на деца, които ги посещават. Добре е още преди началото на учебната година да знаете къде ще запишете детето и при какви условия.
- Уверете се, че детето знае къде трябва да отиде след училище и как ще се случва това.
- Ако сте записали детето предварително, свържете се отново със занималнята малко преди първия учебен ден, за да потвърдите участието на детето.
- Ако детето ви ще е само вкъщи след училище, договорете правила за безопасност – вратата да бъде заключена, кога да отваря вратата и да вдига телефона. Регламентирайте безопасното използване на печки и домакински уреди; направете списък с имена на хората (и телефонните им номера), към които да се обърне в случай на проблем.
И най-важното, въоръжете се с търпение – независимо дали детето ще отиде тази година за първи път на училище или просто ще премине в по-горен клас, определено ще му трябват няколко седмици, за да свикне със задълженията от които си е почивало цяло лято!
Симона Тодорова, 13 г.,
Публикувано на 07.09.2017
Много ви благодаря за чудната и прекрасна статия! С тези съвети всичко ще е много по-лесно! Благодаря ви!